troubleshooting

دید سبز

Troubleshooting بلوک های غیراستاندارد و پردازش دوباره

با بلوک های نامطلوب و غیر قابل برش چکار کنیم؟

هر از گاهی ، در تمام آزمایشگاه های هیستوپاتولوژی ، بلوک های پارافینی وجود دارد که در پروسه ی برش با مشکل مواجه می شوند و برش آنها بسیار سخت و گاهی حتی غیر ممکن است. این مشکل قطعا دلایل خاص خود را دارد و با توجه به اهمیت موضوع لازم دانستیم به آنها  بپردازیم.

در بعضی موارد ممکن است این مشکل به دلیل ماهیت خاص نوع نمونه و عناصر بافتی که از آن تشکیل شده است حاصل شده باشد و گاهی اوقات برش این عناصر حتی در صورت پاساژ و پردازش صحیح هم ممکن است دشوار و چالش برانگیز باشد. فیبروم ، تیروئید، پوست به شدت کراتینه شده ، ناخن و لخته خون نمونه هایی  از این بافت ها است که ممکن است بلوک های مشکل ساز ایجاد کند. اما گاهی این مشکل ناشی از فیکساسیون ناکافی ، پردازش نامناسب یا معیوب – از جمله پردازش بیش از حد – یا خطای دستگاه در هنگام پردازش است. در این شرایط بلوک های مشکل دار را  جدا میکنیم که حتی در بدترین حالت ممکن است تمام نمونه را تحت تاثیر قرار دهد.

در قدم اول پیش از هر چیزی دلیل بروز مشکل را بیابید و سپس با توجه به علت، به اصلاح آن بپردازید در واقع اینکه ببینید چه اشتباهی رخ داده است مقدم بر این است که تصمیم بگیرید با آنها چکار کنید.

در لیست مقالات زیر به تعدادی از این مشکلات در بلوک ها اعم باقی ماندن حلال در بافت، انقباض بافت ، بافت خشک و شکننده، بافت چرب و رسوب دار و … و راه حل های احتمالی آنها می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *