تیغ میکروتوم

تیغ میکروتوم
  • انواع تیغ میکروتوم دائمی و یکبار مصرف:

کار کردن با تیغ های یکبار مصرف راحتتر بوده و برش های بهتری را نیز نتیجه می دهند. تیغ میکروتوم دائمی طول عمر بیشتری دارد اما باید در دوره های زمانی معین معمولا هر 6 ماه تیز شوند. بنابراین هزینه خرید تیغ های یکبار مصرف مشابه هزینه لازم برای تیز کردن تیغ های دائمی است. تیغ های یکبار مصرف به دو دسته کلی high profile و low profile تقسیم بندی می شوند.

تیغ های Low profile به عنوان تیغ های با کاربرد عمومی برای برش بلوک های پارافینی مورد استفاده قرار میگیرند، این تیغ ها از لحاظ ابعادی کوچکتر از تیغ های high profile بوده و معمولا شامل پوشش برروی لبه تیغ هستند. ابعاد این نوع از تیغ ها معمولا 76mm*8mm*0.25mm می باشد. تیغ های یکبار مصرف high profile سنگین تر بوده و هم با پوشش و هم بدون پوشش مورد استفاده قرار میگیرند ابعاد این تیغ ها معمولا 76mm*14mm*0.3mm می باشد.

توجه:

اگر لبه تیغ بدون پوشش باشد، عملکرد برش در برخی قسمت ها محدود شده و شاهد مقاوت در برابر برش و فشار بافت خواهیم بود. لبه های بدون پوشش برای تیغ های یکبارمصرف بزرگ بهتر نتیجه می دهند. تیغ های با لبه پوشش داده شده با موادی مثل تفلون، پلیمر، سرامیک و یا تیتانیم نیترید، اصطکاک بین بافت و تیغ را کاهش داده و عملکرد بهتری دارند به خصوص لبه های پوشش داده شده با TiN طول عمر لبه را افزایش می دهند و برای برش بافت های سخت مناسب هستند. به طور نمونه تیغ شامل تیغ های High و low profile هستند که لبه تیغ در تیغ های نازک  با تفلون پوشش داده شده است

تیغ میکروتوم

 

شکل 1: تیغ های یکبار مصرف

تیغ های دائم در 5 اندازه استاندارد وجود دارند. معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته شده که توسط نیترات کروم پوشش داده می شوند.

توجه:

تیغ های از جنس الماس برای برش بافتهای سخت مثل استخوان مناسب هستند و برای برش بلوک های پارافینی متداول پیشنهاد نمی شوند.

 

دستگاه تیشو امبدینگ سنتر دیدسبز مدل DS 9903

برای قالبگیری نمونه های بافت پردازش شده جهت آماده سازی بافت برای برش گیری توسط میکروتوم بکار میرود.

این دستگاه دارای ساختار ماجولار با یک مخزن ۵ لیتری ذوب پارافین و دو مخزن کوچک با مجموع ظرفیت ۱.۸ لیتری و یا ۱۳۲ تیشو کاست (تیشوتک) میباشد. همچنین امکان قرار دادن ۶۰ بلوک بر روی کلد پلیت آن وجود دارد.

 

ورود

3 دیدگاه برای “تیغ میکروتوم

  1. اشتراک‌ها: مشکلات برشگیری با میکروتوم - دید سبز - راهنما مشکلات برشگیری با میکروتوم

  2. اشتراک‌ها: راهنمای میکروتوم - راهنمای انتخاب و خرید میکروتوم - دید سبز

  3. اشتراک‌ها: برش بافت - دید سبز برش بافت آموزش - آموزش برش بافت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *