چهره برجسته سال استرالیا – پزشکی که سرطان خود را درمان کرد

سرطان

اولین خود درمانی سرطان

ریچارد اسکالیر، پروفسور دانشگاه سیدنی ، بدلیل استفاده از پژوهش هایش در ( خود درمانی ) بیماری گلیوبلاستوما ، به عنوان یکی از چهره های برجسته ی سال در استرالیا برگزیده شد.

این پزشک استرالیایی حدود یک سال پیش به این بیماری مبتلا شده بود و نتایج پژوهش هایش در مورد این سرطان ( غیرقابل درمان) را برای درمان خود به کار گرفت. جای تسلیم شدن تصمیم گرفت با کمک همکارش برای این سرطان یک درمان کشف کند! به‌نظر شبیه فیلم‌های علمی تخیلی است، اما دکتر اسکولیر و همکارش قبلا مشابه این کار را در مورد سرطان پوست ملانومای پیشرفته انجام داده بودند.

این نوع از سرطان که گلیوبلاستوما نیز نام دارد چنان تهاجمی است که میانگین زنده ماندن آن 12 ماه است. گلیوبلاستوما یکی از شایع ترین تومور های بدخیم اولیه در سیستم مرکزی عصبی بدن است که معمولا در نخاع یا در مغز بروز میکند.

این پزشک 57 ساله درمانی آزمایشی را که براساس تحقیقاتش روی ملانوما (نوعی سرطان پوست) بود، برای خود اجرا کرد.

پروفسور اسکالبر و و همکارش جورجینالانگ که هر دو مدیر انستیتو ملانوما استرالیا هستند، در این زمینه با یکدیگر همکاری کردند. محققان این پروژه درمانی را براساس ایمونوتراپی به کاربردند که به سیستم ایمنی بدن می آموزد به سلول های سرطانی حمله کند.

نوعی درمان که از خود سیستم ایمنی بدن برای پیدا کردن و کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. این روش درمانی در حال حاضر سبب درمان کامل نیمی از مبتلایان ملانوما می‌شود. در حالی که ۳۰ سال قبل، فقط ده درصد مبتلایان شانس زنده‌ماندن داشتند.

تحقیقات روی ملانوما نشان داده ایمونوتراپی در کنار مصرف دارو قبل از جراحی یا برداشتن تومور، تاثیرگذار است

اما داستان تومور مغزی کاملا متفاوت است و این نوع خاص تومور تا به حال غیرقابل علاج بوده است.

با این حال دکتر اسکولیر قصد نداشت به این راحتی جانش را تسلیم سرطان مغز کند و با کمک همکارش و دیگر متخصصان در سراسر جهان شروع به انجام تحقیق روی سرطانش کرد. . اسکالبر نخستین بیمار سرطان مغز در جهان است که قبل از جراحی از ترکیب ایمونوتراپی استفاده کرده است.

در حال حاضر برای مبتلایان به این نوع سرطان ابتدا جراحی برداشتن تومور انجام می‌شود و متعاقب آن پرتودرمانی و شیمی درمانی انجام می‌گردد. اما تنها ۵ درصد مبتلایان با وجود انجام درمان، طی پنج سال آینده زنده می‌مانند.

آنها تصمیم گرفتند از فرمول درمان سرطان پوست ملانوما برای درمان سرطان مغز دکتر اسکالیر استفاده کنند… روشی که قبلا روی هیچ بیماری امتحان نشده بود.

ایمونوتراپی نوعی از درمان است که در آن از سیستم ایمنی بدن برای یافتن و نابود کردن سلول های سرطانی استفاده میشود.

در نهایت از روش ایمونوتراپی در همراهی با ترکیبی از داروها پیش از انجام جراحی استفاده شد. این روش تقریبا شبیه آموزش به سگ‌های ردیاب است. شما مشخصات سلول‌های سرطانی را به سیستم ایمنی آموزش می‌دهید تا بعدا در صورت مواجهه، آنها را شکار کنند.

اما در مورد عملکرد این روش روی تومور مغزی شک زیادی وجود داشت و بسیاری از متخصصین معتقد بودند داروها به اندازه کافی به مغز نخواهند رسید. ضمن اینکه آنها می‌توانند سبب التهاب مغز شده و در نهایت سبب مرگ بیمار شوند.

اما دکتر اسکولیر چیزی برای از دست دادن نداشت و نخستین بیماری شد که پیش از جراحی، درمان ترکیبی ایمونوتراپی را دریافت کرده است. در کنار آن یک واکسن اختصاصی هم برای وی طراحی شد که سیستم ایمنی را برای تشخیص تومور تقویت می کرد.

اکنون ۸ ماه از انجام درمان گذشته و در حال حاضر هیچ اثری از تومور در بدن دکتر اسکولیر دیده نمی‌شود. در حالی که متوسط زمان عود مجدد این تومور ۶ ماه است.

البته هنوز با قطعیت کامل نمی‌توان گفت که دکتر اسکالیر موفق به درمان کامل سرطانش شده و این موضوع طی ماه‌های آینده مشخص خواهد شد. اما پزشکان همین الان هم از نتیجه‌ی به‌‌دست آمده هیجان‌زده هستند.

انجام تحقیق روی این قبیل روش‌های درمانی به خاطر حساسیت آنها، معمولا سال‌ها زمان می‌برد. اما دکتر اسکالیر و همکارانش طی چند ماه کوتاه به روشی نوین دست پیدا کرده‌اند که فعلا به‌نظر می‌رسد حداقل روی یک بیمار به خوبی کار کرده است.

این موضوع سبب شده امیدهای زیادی برای درمان مبتلایان سرطان مغز به‌وجود بیاد که سالانه بیش از ۳۰۰ هزار نفر را در سراسر جهان گرفتار می‌کند.

او فرایند درمانش را در هم در توییتر با دیگران به‌اشتراک می‌گذارد که اینجا در دسترس است:

دکتر اسکولیر می‌گوید دوست دارد آنقدر زنده بماند که مستقل شدن سه فرزندش را ببیند. اما در عین حال می‌گوید اگر همین فردا هم بمیرم باز هم به کاری که کرده‌ام افتخار می‌کنم.

https://www.bbc.com/news/world-australia-67870595

او در این باره گفت: به طور حتم این بدان معنا نیست که سرطان مغز من درمان شده است. اما اینکه بدانم هنوز سرطانم بازنگشته، برایم شادی بخش است. بنابراین مدت زمان بیشتری دارم تا از زندگی در کنار همسر و فرزندانم لذت ببرم.

جالب است بدانید در سال جاری میلادی اسکالبر و لانگ برای فعالیت های نجات بخش شان درباره درمان ملانوما برنده عنوان«شهروند استرالیایی سال» شده بودند.

اکنون پس از گذشت یکسال نشانه ای از بازگشت سرطان در او دیده نمیشود.

.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *