نمونه برداری

tissue sampling

نمونه برداری

برای مطالعه ساختمان ارگانها ، تکه‌های کوچک 1 تا 2 میلیمتری از آنها مورد نیاز می‌باشد که عمل برداشتن تکه‌های کوچک را نمونه برداری و خود تکه بافتی را نمونه (Specimente) می‌نامند. نمونه برداری یا بافت برداری به دو صورت انجام می‌شود:

  • نمونه برداری از بدن موجود زنده

    که اصطلاحا بیوبسی biopsy نامیده می‌شود و با استفاده از سوزنهای ویژه‌ای انجام می‌گیرد.

  • نمونه برداری از جسد

    ، بلافاصله بعد از مرگ موجود که اصطلاحا اتوپسی نامیده می شود.

بیوبسی

بافت‌برداری یا بیوپسی به فرانسوی ( Biopsie) که به آن تکه‌برداری و نمونه‌برداری نیز می‌گویند، یک آزمایش پزشکی است که معمولاً توسط یک جراح یا متخصص رادیولوژی انجام می‌شود و شامل برداشتن نمونه‌ای از سلول‌ها یا بافت‌ها برای بررسی وجود یک بیماری یا تعیین وسعت آن است. بافت برداشته‌شده معمولاً توسط متخصص آسیب‌شناسی (پاتولوژی) زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود

نمونه های تهیه شده از بدن از طرفی باید خصوصیات خود را حفظ کنند و از طرف دیگر بایستی برای تهیه لام و بررسی میکروسکوپی و سپس برای بایگانی و یا مطالعات بیشتر آماده گردد.  یکی از فاکتورهایی که در زمان بندی مراحل پاساژ اهمیت دارد اندازه برش های بافتی تهیه شده توسط پزشک است. زیرا قطعات درشت تر نیاز به زمان بیشتری دارند تهیه کنندگان بافت باید حداکثر اندازه بافت را بدانند و برای بدست امدن نتایج یکدست سعی کنند قطعات را یک اندازه برش دهند.  بطور مثال گاهی مرکز و گاهی محیط ضایعه و گاهی هر دو ناحیه بایستی بیوپسی شوند گاهی ضایعات جدید و گاهی ضایعات قدیمی دارای یافته های خاص هستند. ضخامت نمونه با توجه به تشخیص های مطرح شده متفاوت است مثلا” برای تشخیص پانیکولیت ها ( التهاب هیپودرم )لازم است تا عمق هیپودرم نمونه برداری شود. گاهی لازم است برای بررسی تغییرات ، نمونه ای از منطقه غیر گرفتار هم داشته باشیم. گاهی در برخی نواحی تغییرات ثانویه اتفاق می افتد که الگوی اصلی بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد.

ضخامت بافت و طول بافت اگر کوچک باشد بهتر است زیرا فیکساتورها بهتر در بافت نفوذ میکنند. ضخامت متوسط بافت برای کارهای معمولی 3-5 میلی متر و سطح مناسب 3-10 سانتی متر است. ضخامتهای 0.5 میلی متر برای بافت بهتر است. به طور مثال نمونه بافت پروستات بهتر است به ضخامت 0.5 میلی متر و مقطع 10*10 میلی متر مربع تهیه شود.

شکل1-برداشتن مقطعی نمونه بیوبسی از بافت کلیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *