قالبگیری با پارافین (امبدینگ)

قالبگیری بافت
قالبگیری

قالبگیری یا امبدینگ (embedding) عبارتست از جای دادن بافت در پارافین مذاب بطوریکه وقتی پارافین سفت می شود به صورت بلوک در آید و نمونه بافتی را در جهتی که باید بریده شود بطور محکم نگه دارد. برای قالب گیری از ظرف های مخصوصی استفاده می شود این ظرف ها انواع مختلف دارند ولی معمولا قطعات به شکل L لوکهارت است. این قالب ها از دو قطعه فلز برنجی یا الومنیومی درست شده است که وقتی کنار هم قرار میگیرند شکل یک چهار گوش را درست میکنند. بهتر است قالب گیری روی یک صفحه الومنیومی به ابعاد 30 *50 سانتی متر انجام شود.

امروزه تکنولوژی های جدید روش های دقیق تری را برای قالبگیری به ما عرضه می کنند. به عنوان مثال تیشوتک های پلاستیکی بدون درب (تیشوکاست) به سرعت درحال استفاده شدن هستند.

در این روش ابتدا پایه قالبگیری فلزی زیر شیر ریزش پارافین دستگاه پارافین دیسپنسر قرار می گیرد و مقدار بسیار کمی پارافین در داخل قالب ریخته می شود. سپس بافت داخل لایه ی پارافین بسته شده قرار گرفته و تیشوتک پلاستیکی بدون درب داخل آن قرار گرفته و پارافین به مقدار لازم داخل آن ریخته می شود.

 • روش انجام کار:
 • پارافین مذاب را توسط دستگاه wax dispenser در قالب می ریزیم.
 • بوسیله پنس گرم بافت را به اهستگی در آن قرار میدهیم بطوریکه حبابی تشکیل نشود و سطح برش به طرف کف قالب قرار گیرد.
 • شماره بافت را بر روی بافت قرار میدهیم.
 • وقتی که پارافین کاملا سرد شد قالب را در اب فرو میبریم
 • وقتی که پارافین کاملا سفت و سخت شد باید انرا از قالب جدا کرد.
توجه:

باید از هر طرف بیش از 3 میلی متر پارافین روی بافت قرار گیرد.

توجه:

بهتر است پارافین های مورد استفاده در دو مرحله غوطه وری و قالب گیری با هم متفاوت باشند. بهتر است از پارافین خالص برای مرحله غوطه وری استفاده شود تا تمام گزیلول از نمونه بافتی خارج شده و در مرحله قالب گیری بهتر است از مخلوط پارافین و افزودنی هایی جهت بهبود کریستالیته و انعطاف پذیری و در نتیجه برش بهتر استفاده گردد.

شرکت دیدسبز با تکیه بر آزمایشگاه های پیشرفته خود، بعد از انجام بررسی های لازم بهترین و مرغوب ترین نوع پارافین را برای هردو مرحله قالبگیری و پردازش بافت ارئه می نماید.

توجه:

عملکرد پارافین تحت تاثیر متغیرهای زیر است:

 1. نقطه ذوب (بسته به وزن مولکولی و درصد افزودنی ها)
 2. درجه پلیمریزاسیون (پایداری افزودنی ها)
 3. دمای کارکرد (پایداری در غوطه ور سازی و قالب گیری)
توجه:

در حال حاضر پارافین های هیستولوژی تجاری مخلوطی از اجزاء زیر هستند:

 1. پارافین
 2. پلیمرها و رزین های هیدروکربنی (افزایش سختی و حمایت)
 3. موم های میکروکریستالین (کاهش اندازه کریستال، تنظیم نقطه ذوب، افزایش چسبندگی)
 4. افزودن DMSO (بهبود غوطه وری)
توجه:

طی تحقیقاتی در سال 2016 نشان داده شد که مخلوط پارافین و اتیلن وینیل استات (EVA) دارای دمای نرم شدگی مشابه پارافین است در حالیکه خواص فیزیکی آن مثل استحکام فشاری، خاصیت الاستیسیته و شدت کریستالیته با افزایش میزان EVA افزایش پیدا می کند. محیط اپتیمم بنابر کیفیت برش ها از طریق افزودن 5%وزنی اتیلن وینیل استات به پارافین بدست می اید.

برای قالبگیری از دستگاهی به نام توزیع کننده پارافین یا پارافین دیسپنسر استفاده می کنیم که با استانداردهای جهانی در شرکت دیدسبز قابل ارائه به مشتریان است.

شکل 1-دستگاه توزیع کننده پارافین دیدسبز جهت قالبگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *