درمان سرطان

فوتودینامیک تراپی

روش های درمان تخصصی سرطان                    Our goal is to find a cure for cancer in our lifetime

سرطان به معنای پایان زندگی نیست. اما تشخیص هر چه سریع تر آن و روشی که برای درمان آن بکار میبرید در روند بهبود این بیماری بسیار تاثیرگذار است. البته انواع مختلفی از درمان سرطان وجود دارد و روش درمانی که دریافت می کنید به نوع سرطان شما و میزان پیشرفت آن همچنین شرایط بدنی شما بستگی دارد. برخی از افراد مبتلا به سرطان تنها یک راه درمان خواهند داشت. اما بیشتر افراد ترکیبی از درمان‌ها مانند جراحی با شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را در روند درمان خود خواهند داشت که تشخیص چرایی و چگونگی استفاده از این روش ها بر عهده ی پزشک متخصص میباشد.بیومارکر

 1. تست بیومارکر برای درمان سرطان

تشخیص کامل سرطان چیزی بیش از یک آزمایش مثبت برای سرطان است. پزشکان از آزمایش‌ها و اسکن‌های مختلف استفاده می‌کنند تا در مورد هر نوع سرطانی که به درمان میپردازند تا حد امکان اطلاعات بیشتری کسب کنند. همانطور که بدن تمام افراد منحصر به فرد است هر سرطان در بدن هر شخص نیز منحصر به فرد میباشد. درمانی که به احتمال زیاد برای یک فرد موثر است، فقط برای آن شخص طراحی شده است.  به این معنی است که برای زیرشاخه دقیق سرطانی که در هر فرد کشف میشود طراحی شده است. آزمایش بیومارکر یکی از انواع آزمایش است که میتواند به تعیین بهترین درمان برای شما کمک کند.

این آزمایش راهی برای جستجوی ژن‌ها، پروتئین‌ها و سایر مواد (به نام نشانگرهای زیستی یا نشانگرهای تومور) است که می‌توانند اطلاعاتی در مورد سرطان ارائه دهند. آزمایش بیومارکر می تواند به شما و پزشکتان در انتخاب روش صحیح درمان سرطان کمک کند.

تست بیومارکر برای درمان سرطان چیست؟

آزمایش بیومارکر راهی برای جستجوی ژن‌ها، پروتئین‌ها و سایر مواد (اصطلاحا نشانگرهای زیستی یا تومور مارکر نامیده میشوند) است که می‌تواند اطلاعات مهمی در مورد سرطان ارائه دهد. سرطان هر فرد دارای الگوی منحصر به فردی از نشانگرهای زیستی است. برخی از نشانگرهای زیستی بر نحوه عملکرد برخی درمان‌های سرطان تأثیر می‌گذارند. آزمایش بیومارکر میتواند به شما و پزشکتان کمک کند تا درمان مناسب را انتخاب کنید.

همچنین انواع دیگری از نشانگرهای زیستی وجود دارند که می توانند به پزشکان در تشخیص و نظارت بر سرطان در طول و بعد از درمان کمک کنند تا پزشک روند پیشروی درمان و رفتار سلول ها را تحت نظر داشته باشد و بررسی کند. آزمایش بیومارکر برای افراد مبتلا به سرطان استفاده میشود. افراد مبتلا به تومورهای سخت و افراد مبتلا به سرطان خون می توانند آزمایش بیومارکر را انجام دهند.

آزمایش بیومارکر برای درمان سرطان نیز ممکن است با اسامی دیگری نظیر اسامی زیر نامیده شود:

 • آزمایش تومور
 • آزمایش ژنتیک تومور
 • آزمایش ژنومی یا پروفایل ژنومی
 • آزمایش مولکولی یا پروفایل مولکولی
 • تست سوماتیک
 • تست گروه بندی تومور

این آزمایش اگر همراه با یک درمان خاص تجویز شود میتواند آزمایش تشخیصی همراه نامیده شود. آزمایش بیومارکر با آزمایش تست ژنتیک که برای تشخیص جهش های ارثی احتمالی ژنتیکی انجام میشود متفاوت است. جهش های ارثی جهش هایی هستند که توسط والدین به شخص بیمار به ارث رسیده اند و فرد بیمار با آنها متولد شده است .

شیمی درمانی

2. شیمی درمانی

یکی از رایج ترین روش ها برای درمان انواع سرطان شیمی درمانیاست که از داروهای شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. شیمی درمانی برای انجام عملکردهای متعدد طراحی شده است: این روش میتواند به درمان سرطان کمک کند، از بازگشت آن و از گسترش آن جلوگیری کند و یا رشد آن را به تاخیر بیندازد. همچنین ممکن است تومورهای بزرگ را کوچک کند و به تسکین درد و سایر علائم مرتبط با سرطان کمک کند.

به عنوان یک درمان برای سرطان، شیمی درمانی میتواند به تنهایی یا در ترکیب با گزینه های دیگر موازی با سایر روش ها انجام شود. اغلب برای تاثیرگذاری بهتر، سایر درمان های سرطان همراه با شیمی درمانی استفاده می شود.

داروهای شیمی درمانی به از بین بردن سلول های سرطانی کمک میکنند، اما در این فرآیند به سلول های سالم نیز آسیب می رسانند. در نتیجه، شیمی درمانی ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد که باید مدیریت شوند، مانند:

 • خستگی
 • زخم های دهان
 • مشکلات معده
 • ریزش مو

هورمون تراپی

3. هورمون درمانی

از این نوع روش برای درمان سلول های سرطانی که برای رشد از هورمون های بدن تغذیه می کنند استفاده میشود. برای مثال این روش پیشرفت سرطان های سینه و پروستات را که از هورمون ها برای رشد استفاده می کنند، کند یا متوقف می کند.

 1. هایپرترمی

هایپرترمی نوعی درمان است که در آن بافت بدن تا 113 درجه فارنهایت گرم می شود تا به آسیب رساندن و کشتن سلول های سرطانی با آسیب کم یا بدون آسیب به بافت طبیعی کمک کند. در مورد انواع سرطان و پیش سرطان هایی که هایپرترمی برای درمان آنها استفاده می شود، نحوه تجویز آن، و مزایا و معایب استفاده از هیپرترمی پیش از شروع درمان تا از نحوه ی درمان و مراقبت های بعد از آن آگاهی کامل کسب کنید.

 1. ایمونوتراپی

ایمونوتراپی نوعی درمان سرطان است که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا با سرطان مبارزه کند. ایمونوتراپی سرطان از سیستم ایمنی بدن شما برای یافتن و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. چندین نوع مختلف ایمونوتراپی وجود دارد، اما تمام ایمونوتراپی ها بر روی سیستم ایمنی بدن شما کار می کنند تا بتواند بیشتر برای مبارزه با سرطان اماده شود. ایمونوتراپی میتواند به برخی از افراد مبتلا به سرطان کمک کند تا بیشتر عمر کنند.

فوتودینامیک تراپی

 1. فتودینامیک تراپی

فتودینامیک روش درمانی با استفاده از داروهایی است که توسط نور فعال می شود  و برای کشتن سرطان و سایر سلول های غیر طبیعی استفاده می شود. فتودینامیک درمانی (PDT) یک استراتژی درمانی کم تهاجمی برای درمان سرطان است که می‌تواند سلول‌های تومور موضعی را از بین ببرد و پاسخ ایمنی ضد توموری سیستمیک را القا کند.

پروتو درمانی

7. پرتو درمانیRadiotherapy

پرتودرمانی نوعی درمان سرطان است که از دوزهای بالای پرتو برای از بین بردن سلول های سرطانی و کوچک کردن تومورها استفاده می کند. در مورد انواع پرتوها، چرایی بروز عوارض جانبی، عوارض جانبی که ممکن است داشته باشید و موارد دیگر اطلاعات کسب کنید

پرتودرمانی از پرتوهای انرژی با دوز بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. به عنوان یک درمان برای سرطان، پرتودرمانی ممکن است به طور مستقل یا همراه با سایر گزینه های درمانی سرطان مورد استفاده قرار گیرد. همچنین ممکن است به کوچک شدن اندازه تومور و کاهش علائم مرتبط با سرطان های پیشرفته کمک کند.

پرتودرمانی به سه روش اصلی ارائه می شود: پرتوهای خارجی، پرتودرمانی داخلی (براکی تراپی) و پرتوهای سیستمیک.

تابش پرتو خارجی از طریق یک دستگاه تابش را به سمت تومور می فرستد.  تشعشعات داخلی شامل یک منبع تشعشع است که در داخل بدن بیمار یا در نزدیکی غده ی سرطان قرار می گیرد و پرتودرمانی سیستمیک داروهای رادیواکتیو را به صورت خوراکی یا تزریقی ارائه می کند.

سلولهای بنیادی

8. پیوند سلول های بنیادی

استفاده از سلول‌های بنیادی روش‌هایی هستند که سلول‌های بنیادی را که به سلول‌های خونی تبدیل می‌کند، در افرادی که سلول‌های آنها با دوزهای بالای شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی از بین رفته‌اند، بازیابی می‌کنند. در مورد انواع پیوند، عوارض جانبی که ممکن است رخ دهد و نحوه استفاده از پیوند سلول های بنیادی در درمان سرطان بیاموزید.

 1. جراحی

جراحی با از بین بردن فیزیکی سرطان به درمان آن کمک می کند. برخی از انواع جراحی شامل بریدن بدن بیمار برای رسیدن به سرطان است. بسته به محل سرطان و سایر عوامل، جراحی ممکن است باز (با برش بزرگتر) یا کم تهاجمی (با برش های کوچک) باشد.در سایر روش‌های جراحی از روش‌های مختلفی مانند کرایوسرجری استفاده می‌کنند که سلول‌های سرطانی را با دمای سرد از بین می‌برد.

انکولوژی مداخله ای

 

 1. انکولوژی مداخله ای

انکولوژی مداخله ای رویکردی برای درمان و مراقبت سرطان است که بر روی روش های دقیق و کمتر تهاجمی نسبت به درمان های سنتی مانند جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی تمرکز دارد. هدف انکولوژی مداخله ای استفاده از تکنیک های تصویربرداری و روش های کم تهاجمی برای ارائه دقیق درمان های سرطان به تومورها و در عین حال به حداقل رساندن عوارض جانبی و آسیب به بافت های سالم است.

نمونه‌هایی از استفاده از انکولوژی مداخله‌ای در درمان سرطان عبارتند از ریشه کنیablation ، که دماهای شدید را برای کشتن سلول‌های سرطانی اعمال می‌کند، و درمان‌های ارائه‌شده با کاتتر، که به نفوذ مستقیم داروها به تومور کمک می‌کند.

 

انکولوژی هماتولوژیک

انکولوژی هماتولوژیک به درمان سرطان هایی اشاره دارد که در خون شروع می شوند، مانند:

 • سرطان خون
 • لنفوم
 • میلوما

گزینه های درمانی برای این سرطان ها عبارتند از:·          ·             شیمی درمانی·             پرتو درمانی·             ایمونوتراپی·             پیوند سلول های بنیادی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *