بافت ماهیچه

بافت ماهیچه

بافت ماهیچه(بافت عضلانی)

بافت ماهیچه ای یا بافت عضلانی با ویژگی هایی که اجازه حرکت می دهند شناخته میشوند. سلولهای عضلانی تحریک پذیر هستند و به رفتار یک عامل محرک واکنش نشان میدهد. آنها انعطاف پذیر هستند ، به این معنی که می توانند منقبض شده و نیروی کششی ایجاد کنند. هنگامی که بین دو استخوان قرار میگیرند به عبارتی به َآنها متصل می شوند ، انقباض ماهیچه ها باعث حرکت استخوان ها می شود.

برخی از حرکات عضلات قابل کنترل است به این معنی که میتوان آنها را بصورت آگاهانه و ارادی به حرکت درآورد. سایر حرکات غیر ارادی بوده و تحت کنترل آگاهانه قرار ندارند مانند انقباض مردمک چشم در نور شدید. بافت ماهیچه ای از نظر ساختار و عملکرد به سه نوع بافت اسکلتی (مخطط)، قلبی و صاف طبقه بندی می شود.

مقایسه ساختار و ویژگی های انواع بافت ماهیچه ای:

بافت ماهیچه

بافت عضله اسکلتی

ماهیچه اسکلتی به استخوان ها متصل است و انقباض آن باعث تحرک ، تغییر حالت چهره  و دیگر حرکات ارادی بدن م-ی شود.
چهل درصد از حجم بدن شما از ماهیچه های اسکلتی تشکیل شده است. ماهیچه های اسکلتی، گرما را به عنوان محصول فرعی انقباض خود تولید می کنند و بنابراین در هموستاز حرارتی شرکت می کنند.

 

عضله اسکلتی
بافت ماهیچه ی اسکلتی

لرزش انقباض غیر ارادی ماهیچه های اسکلتی در پاسخ به دمای کمتر از حد طبیعی بدن است. سلول ماهیچه ای یا میوسیت از میوبلاست های مشتق شده از مزودرم ایجاد می شود. میوسیت ها و تعداد آنها در طول زندگی نسبتاً ثابت باقی می ماند. بافت ماهیچه ای اسکلتی در دسته هایی قرار گرفته است که توسط بافت همبند احاطه شده اند.

در زیر میکروسکوپ نوری ، سلول های ماهیچه ای مخطط به نظر می رسند که هسته های زیادی در امتداد غشاها فشرده شده اند.

ماهیچه قلبی

ماهیچه قلبی دیواره های انقباضی قلب را تشکیل می دهد. سلول های ماهیچه های قلبی که به کاردیومیوسیت ها معروف هستند نیز در زیر میکروسکوپ مخطط به نظر می رسند. بر خلاف فیبرهای عضلانی اسکلتی ، کاردیومیوسیت ها تک سلولی هستند که معمولاً دارای یک هسته مرکزی هستند.ویژگی اصلی کاردیومیوسیت ها این است که آنها بدون هیچ تحریک خارجی بر اساس ریتم ذاتی خود منقبض می شوند. کاردیومیوسیت ها با اتصالات سلولی خاص به نام دیسک های بینابینی به یکدیگر متصل می شوند. دیسک های بینابین هم اتصالات بین سلولی و محکم و هم اتصالات شکاف دار دارند. سلولهای متصل به هم، رشته های طولانی و منشعب عضلات قلب را تشکیل می دهند که در اصل یک سینسیتیوم مکانیکی و الکتروشیمیایی هستند که به سلولها اجازه می دهد تا عملکردهای خود را همزمان کنند.

ماهیچه ی قلب تحت یک عملکرد غیر ارادی خون را در قلب پمپاژ میکند. اتصالات قوی سلولهای مجاور قلب، آن را در طول تغییرات فشارهای پویای چرخه قلبی کنار هم نگه می دارند.

بافت ماهیچه
بافت ماهیچه ی قلبی

ماهیچه صاف

انقباض بافت عضلات صاف مسئول حرکات غیر ارادی در اندام های داخلی است. این ماده منقبض کننده دستگاه گوارش ، ادراری و تولید مثل و مجاری تنفسی و عروق است. هر سلول به شکل دوک با یک هسته واحد و بدون هیچ گونه برجستگی قابل مشاهده است.

 

عضله صاف
بافت عضلانی صاف

 

منابع:

2 دیدگاه برای “بافت ماهیچه

  1. اشتراک‌ها: بافت همبند - آموزش دید سبز - بافت همبند دید سبز - آموزش

  2. اشتراک‌ها: بافت مخاط - % بافت مخاط آموزش دید سبز - بافت مخاط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *